کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

آمورش نرم افزار word

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 23 تیر 1400
بازدید: 0 بازدید
نحوه کار با word

نرم افزار word چیست ؟

نرم افزار word، یکی از نرم افزار های مجموعه ی مایکروسافت (microsoft) می باشد. مایکروسافت آفیس یک مجموعه نرم افزار اداری است که شامل چندین نرم افزار مرتبط و منطبق با یکدیگر است. مجموعه ی مایکروسافت (microsoft) در سیستم عامل های مایکروسافت ویندوز و مک او اس 10، قابلیت اجرایی دارد.

می توان گفت که این نرم افزار در میان دیگر نرم افزار های مجموعه ی آفیس پر کاربرد تر و محبوب تر است. نرم افزار ورد (word) اصطلاحا یک نرم افزار واژه پرداز است.

هم چنین این نرم افزار یکی از مهارت های هفت گانه ICDL را نیز شامل می شود. در این مقاله در مورد کاربرد نرم افزار ورد در محیط کار و امکانات نرم افزار ورد بصورت مفصل توضیحاتی ارائه شده است.

تاریخچه نرم افزار ورد

شروع نرم افزار word در سال ۱۹۸۳ با انتشار این برنامه تحت نام Multi tool word برای سیستم‌های زنیکس و سپس برای رایانه ‌های شخصی IBM بود. البته در آن زمان، word برای اجرا در محیط سیستم‌عامل داس منتشر شده بود.

یک سال بعد با اوج گیری شرکت Microsoft اولین نسخه مایکروسافت ورد ۱۹۸۴ برای کامپیوتر اپل و سیستم عامل «مکینتاش» منتشر شد. پس از آن، این برنامه برای سیستم‌های عامل‌های SCO UNIX و اواس/۲ و Windows 3.1 به بازار آمد. در سال ۱۹۸۹، با درنظر گرفتن قابلیت های این برنامه و نیاز روز افزون ادارات، Microsoft Word به عنوان جزئی از مجموعه نرم‌افزاری Microsoft Office تبدیل شد.

کاربرد نرم افزار ورد در محیط کار

همانطور که گفته شده نرم افزاری که در اکثر ادارات و شرکت ها برای تایپ استفاده می شود، نرم افزار Word است. و این نرم افزار بخاطر قابلیت های ویژه آن یکی از بهترین نرم افزار های اداری می باشد.

فرض کنید شما قصد نوشتن یک نامه را دارید. بهترین برنامه برای نوشتن یک نامه کدام است ؟ قطعا بهترین نرم افزار تایپ برنامه Word است.

فرض کنید شما می خواهید شروع به نوشتن یک کتاب بکنید. کتابی که از زمان شروع تا انتها می بایست خط به خط، بار ها و بارها ویرایش گردد. خوب، بهترین نرم افزار برای تایپ یک کتاپ چیست ؟ حتما پس از کمی جستجو خواهید فهمید، هیچ نرم افزاری بهتر از ورد نیست. خوب است بدانید که اکثر کتاب های الکترونیکی در وهله اول به کمک نرم افزار Word نگاشته می شوند و در انتها با پسوند PDF ذخیره می گردند.

از دیگر کاربرد نرم افزار ورد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • امکان انتشار مستقیم متن از داخل پنجره نرم افزار word . شما می تونید اسناد خود را برای دوستان خود ایمیل کرده یا در صفحات وبلاگ منتشر کنید.
 • امکان اضافه کردن تصاویر و اشکال مختلف به متن. شما این کار را فقط با چند کلیک ساده می توانید انجام دهید.
 • امکان اضافه کردن جداول و فرم سازی
 • قابلیت اضافه کردن فرمول های از قبل آماده شده، به متن. و یا فرمول نویسی برای معادلات دلخواه
 • قدرت ویرایش همه جانبه متون. شما با کمک این نرم افزار می توانید از فونت های مختلف، رنگ های متفاوت، سایز های دلخواه و بسیارامکانت دیگر استفاده نمایید.

محیط کار word

اصول کار

– اجرای Microsoft Word و آغاز كار با آن:

نرم افزار Word تحت سيستم عامل هاي گوناگون كار مي كند. برای شروع از منوي Start‏ ، زير منوي Programs و سپس گزينه Microsoft Word را انتخاب می کنیم.

– آشنایی با محيط كار و اجزای آن:

 • Menu Bar يا نوار منو

هر يك از منوها با توجه به نام خود، عملكردي خاص دارند. پس از باز شدن منو زير منوها را مشاهده خواهيد كرد كه هر زير منو به معناي يك فرمان مي باشد.

 • Toolbars يا نوار ابزار

نوارهاي ابزار كليدهاي دسترسي سريعتر به زير منوها مي باشند. در اصل گزينه ها و فرمان هاي موجود در زير منوها ، در نوارهاي ابزار نیز موجودند و كار را جهت دسترسي سريعتر به زير منوها آسان مي كنند . روشهای مختلف براي ظاهر كردن نوار ابزار:

 1. انتخاب زير منوي Toolbars از منويView
 2. كليك راست بر رويMenu bar
براي محو كردن نوار ابزارها مي توان روي آنها كليك راست كرده و زماني كه فهرست نوارهاي ابزار ظاهر گرديد ، آنها را از حالت فعال در آورید بدین صورت شما نوار ابزارها را در روي صفحه نخواهيد داشت.
 • Ruler يا خط كش

خط كش يكي ديگر از ابزارهای كارآمد در برنامه Word ميباشد. اين خط كش بسيار دقيق بوده و با آنچه كه شما روي كاغذ اندازه ميگيريد برابر است . خط كش براي تنظيم حاشيه ها و تورفتگي ابتداي پاراگرافها استفاده ميشود. براي ظاهر كردن خط كش از منوي View زير منوي Ruler را انتخاب نمایید.

اگر خط کش عمودی ظاهر نشد براي ظاهر كردن خط كش عمودي نیز مي توانيد از منوی View پنجره را به حالت Print Layout برده و سپس از منوي Tools زير منوي Options را                 انتخاب و از روي برگ نشان View گزينه Vertical Ruler را انتخاب نمائيد.

درصورتيكه بخواهيد خط كش شما در سمت راست پنجره ظاهر شود مراحل بالا را تكرار و گزينه Right Ruler را انتخاب نمائيد.
 • Scroll Bar يا نوارهاي مرور

دكمه ها و نــوارهایی هستند که توسط آنها ميتوان صفحه را جابجا نمود. اين دكمه ها بطور افقی براي جابجايي به چپ و راست و بطور عمودي براي بالا و پائين طراحي شده اند. بجاي استفاده از دكمه هاي مرور كه با هر بار فشردن آنها كمي صفحه جابجا مي شود مي توان از نوارهاي مرور نیز استفاده کرد.

براي جابجايي بايد روي اين نوارها قرار گرفته و بـــا ماوس نوار را جابجا نمود. در صورتيكه سند شما داراي چند صفحه باشد مي تواند نشان دهنده شمارش صفحه نيز باشد نوارهای مرور براي اين كار بايد اشاره گر ماوس را روي نـــوار برده و بر روي آن كليك كنيد تا شماره صفحه به نمايش در آيد.

برای ظاهر كردن Scroll bar عمودي و افقي و انتقال آن به سمت چپ پنجره، بايد پنجره را از منوي View به حالت Print layout برده سپس از منوي Tools و زير منوي options در برگ نشان View گزينه هاي Vertical Scroll bar, Horizontal Scroll bar و Left Scroll bar را انتخاب نمود.
 • محيط تايپ

اين محيط اصلي ترين قسمت برنامه است.

اين قسمت محل تايپ ، حروف چيني و صفحه آرايي شماست . تمام عملياتي كه بايد در مورد كارتان انجام دهيد در اين محل خواهد بود.
 • مكان نما
محل حرف بعدی را كه تايپ خواهد شد نشان می دهد.
 • Right Click يا كليك راست
قرار دادن اشاره گر بر روي موضوعي خاص و كليك دكمه سمت راست ماوس با اين عمل منوي ميانبري ظاهر ميشود كه كاربر ميتواند از آن فرماني را انتخاب نمايد.
 • Screen Tips يا نكته ابزار 
كافيست با ماوس روی يكی از كليد ها قرار بگيريد و كمي مكث كنيد خواهيد ديد يك جعبه متن كوچك به نام نكته ابزار باز خواهد شد و نام آن كليد را نشان خواهد داد.

امکانات جانبی نرم افزار Word 

 • امکان اضافه کردن سر برگ شرکت و تاریخ روز در بالای صفحات
 • امکان اضافه کردن شماره صفحه و پا ورقی در پایین صفحات
 • امکان تایپ پبش فاکتور برای مشتری در جداول نرم افزار ورد
 • امکان استفاده از قابلیت mail merge هنگامی که می خواهید یک نامه را برای تعداد زیادی از مشتریان به صورت همزمان ارسال کنید
 • امکان نصب غلط یاب کلمات فارسی بر روی نسخه ی نرم افزار ورد به منظور حذف کامل غلط های املایی و تایپی
 • امکان تبدیل اطلاعات جدولی به گراف و نمودار
 • امکان تایپ فرمول ها و معادلات ریاضی در نرم افزار ورد
 • امکان ترجمه متون به زبان های مختلف با استفاده از ابزار translate در محیط نرم افزار ورد

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه