کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

انواع تبلیغات چاپی

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 24 شهریور 1400
بازدید: 4 بازدید
انواع تبلیغات چاپی

مقدمه ای بر تبلیغات چاپی

در یک عبارت ساده به فرایند چاپ و تکثیر کردن طراحی هایی که گرافیست ها انجام می دهند تبلیغات چاپی می گویند.

طراح ها می توانند برای انواع مختلف محصولات چاپی مانند : کاتالوگ ، بروشور ، ساک دستی ، سربرگ و … طرح درست کنند. هر یک از این محصولات به مراتب به درد یک نوع از کسب و کار می خورد و متناسب با آن کاربرد دارد، که در ادامه درباره آنها خواهیم گفت.

معرفی انواع چاپ تبلیغاتی:

در بخش قبلی به صورت کلی به انواع محصولات چاپی اشاره کرده ایم حال در این قسمت تمامی این محصولات را به صورت جز به جز مورد بررسی قرار می دهیم.

1. مطبوعات چاپی برای تبلیغات

تبلیغات مطبوعاتی عموماً در روزنامه‌ها و مجلات چاپ می‌شود. این نوع تبلیغات چاپی از قدیمی‌ترین انواع تبلیغات است.

استفاده از این روش مزایای در پی دارد که به آن می پردازیم

  • مخاطب فقط یک خواننده است پس اهمیت پیدا می کند
  • مخاطب هنگامی که به خواندن می پردازد یعنی این که به دنبال چیزی جذاب می گردد پس تبلیغات خوب می توانند خیلی بیشتر موثر باشند

توجه داشته باشید مجله ها با ظاهر جذاب تری که دارند و البته هزینه بیشتری که مشتری در قبال آن پرداخت می کند به دور ریخته نمی شوند و ممکن است نگه داشته شوند و یا به سایر افراد معرفی گردند.

اما روزنامه ها به دلیل اینکه هر روز چاپ می شوند ، از سوی خواننده هیچ دلیل برای نگه داشتن برگه باقی نمی ماند و روزنامه ها معمولا در آخر روز دور ریخته می شوند و یا صرف برخی از کار های دیگر می شوند.

مطبوعات

2. چاپ کاتالوگ

کاتالوگ دفترچه یا کتابچه کاملی است که به معرفی محصولات و خدمات یک شرکت یا سازمان یا کارخانه برای فروشنده یا واسطه آن کالا یا خدمات برای معرفی آن کالا یا خدمات نیاز است می‌پردازد. این محصول چاپی برای شرکت های بزرگ و فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند، درواقع پلی هستند در میان مصرف کننده و تولیدکننده تا محصولات و یا خدمات را معرفی کنند. چرا که این اطلاعات عموماً برای مصرف‌کننده معنی و مفهوم ندارد.

طراحی و چاپ کاتالوگ گران است و به تعداد مورد نیاز چاپ می‌شود چاپ آن‌ها محدود است و برای تعداد خریداران و عرضه‌کنندگان عمده‌ای که شرکت با آن‌ها کار می‌کند، چاپ می‌شوند.

در هنگام چاپ کاتالوگ، نام کالا، مدل، شماره و تصویر و … آن با مشخصات فنی مختصر و یا توضیحات کوتاه ضروری دیگر ذکر می‌شود تا خریدار را در تصمیم‌گیری کمک کند. در کاتالوگ هر چه عکس‌ها و مطالب گویاتر باشد مخاطبان راحت‌تر تصمیم به خرید می‌گیرند و باید به تمام سؤالات آن‌ها پاسخ داده شود.

فروشگاه ها ، سوپرمارکت ها ، شرکت های بزرگ ، دفتر های خدماتی و… از مراکزی هستند که با کاتالوگ ها سر و کار دارند.

 

3. چاپ پوستر تبلیفاتی

امروزه طراحی پوستر تبلیغاتی را بیشتر برای سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار، پیشرفت در کار و بهبود درآمدزایی برای کار خود و تولید عکس استفاده می‌کنند پوستر ها می توانند رویداد های مهم و اخبار جذاب را به خواننده منتقل کنند.

پوستر تلفیقی است از هنر گرافیک و هنر تبلیغات. پوسترها طراحی ‌های گرافیکی هستند که جهت تبلیغات، طراحی و منتشر می‌شوند… مخاطبان آن عامه مردم هستند و هر پوستر تعداد زیادی از مردم را، مخاطب قرار می ‌دهد. بهترین حالت پوستر این است که به ‌واسطه گرافیک زیبا، مخاطب از دور جذب شود و در حین نزدیک شدن، متن پوستر که حاوی یک درخواست یا اطلاع‌ رسانی است را بخواند.

4. چاپ بروشور

بروشور یکی دیگر از اقلام تبلیغاتی چاپی است که از چند صفحه متصل‌به‌هم – که اصطلاحاً به آن‌ها لت می‌گویند – تشکیل می‌شود این لت‌ها می‌توانند به اشکال مختلف تا شوند و بروشور نهایی را شکل دهند. این کالای تبلیغاتی ضمن ماندگاری و همراهی با مخاطب، به‌منظور معرفی کالا یا خدمات، مورداستفاده قرار می‌گیرد و ضمن معرفی ویژگی‌های محصولات، امکان مقایسه ی آن‌ها را برای مخاطب فراهم می‌کند.

بروشورها عموما طوری طراحی می‌شوند که با یک نگاه کلی می‌توان اطلاعات زیادی مانند رنگ ، وزن ، قیمت ، روش مصرف و… را از آن‌ها به دست آورد و به مقایسه محصولات پرداخت. بروشورها معمولا ارزان هستند و در سایزهای مختلف و متناسب با سلیقه فرد چاپ می‌گردند و تیراژ آن‌ها بالاست، زیرا قرار است که در میان تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان توزیع می‌گردد.

5. اوراق اداری

ست اداری اعتبار هر موسسه یا شرکت را نشان می‌دهد. به تمامی کاغذ هایی که در شرکت ها ، اداره ها مراکز و سازمان های دولتی و چه غیر دولتی ، چه رسمی و چه غیر رسمی استفاده می شود اوراق اداری می گویند.

در تمامی این مراکز کاغذ ها به یک شکل هستند و تفاوتی با یکدیگر ندارند چرا که برای این که این کاغذها نظمی بگیرند ، همگی به شکل هم هستند.به این کاغذ ها معمولا ست اوراق نیز گفته می شود. ست اداری درواقع می‌تواند اولین قدم یک مجموعه جهت برند سازی و ورود به یک کسب‌وکار حرفه‌ای باشد.

 

ست-اوراق-اداری

مزایای تبلیغات چاپی

تا به اینجا به انواع تبلیغات چاپی پرداخته ایم، در این بخش قصد داریم مزایای تبلیغات چاپی را بررسی کنیم.

  • مشتری می تواند محصولات را با یکدیگر مقایسه کنند
  • مشتریان به راحتی با محصول ارتباط برقرار می کنند و اطلاعات مورد نظر خود را مشاهده می کنند.
  • حذف شدن واسطه ها برای معرفی محصولات و…
  • به دلیل کوچک و کم حجم بودن جابجایی راحتی دارند و می توانند دست به دست شوند.
  • زمان هدر نمی رود و به دلیل افزایش تقاضا فروش سریع و بدون وقفه انجام می گردد.
  • دسترسی خیلی سریع مشتریان به اطلاعات تماس مانند شماره و ایمیل

 

 

 

 

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه