کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

انواع کاغذ مورد استفاده در چاپ

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 7 تیر 1400
بازدید: 3 بازدید
انواع کاغذ مورد استفاده در چاپ

انواع کاغذ

اصول ساخت کاغذ در مورد انواع کاغذهایی که با ماشین تولید می شوند، یکسان است. ولی ویژگی های در نظر گرفته شده بر اساس نوع مصرف آن در هر موردی ممکن است متفاوت باشد، ویژگی هایی که در هر کاغذ وجود دارد، در مرحله ساخت به دست می آید.

به طور کلی تمام کارخانه های کاغذسازی برای ساخت انواع خاصی از کاغذ طراحی می شوند. در یک کارخانه فقط ممکن است از خمیر مکانیکی استفاده شود و کارخانه دیگر ممکن است خمیر شیمیایی مصرف کند.

کاغذ با کیفیت های گوناگون ساخته می شود که بستگی به نوع خمیر آن دارد و قیمت آن نیز بر همین اساس تعیین می شود. انواع بسیار گران قیمت آن مثل کاغذهای دست ساز، ورق هایی که ابعاد آن ها درست بر ابعاد استاندارد منطبق نیست، به طور جداگانه بسته بندی می شوند و به قیمت کمی ارزان تر از کاغذهای مرغوب فروخته می شوند، درحالی که در اغلب کارخانه های کاغذسازی، تولیدات ناقص را مجددا خمیر می کنند.

 در بعضی از موارد یک کارخانه ممکن است فقط در ساخت یک نوع کاغذ تخصص داشته باشد (به عنوان نمونه کاغذهای گلاسه) و در کارخانه دیگر ممکن است انواع کاغذ چاپ و تحریر از مواد خام گوناگون تهیه شود.

در بازار فعلی ایران در مورد کاغذ محدودیت های بسیاری است و تنها تعداد خاصی از انواع کاغذهای موجود در بازار عرضه می شود که این کاغذها شامل انواع کاغذهای ایرانی و خارجی با گراماژ مختلف است. در زیر انواع کاغذها به اختصار توضیح داده می شود.

انواع کاغذ مورد استفاده در چاپ

– کاغذ تحریر (Writing Paper):

نام بین المللی این کاغذ Writing and printing paper می باشد که در ایران با نام کاغذ تحریر شناخته می‌شود.  در دو نوع مختلف coated اندود شده و uncoated اندود نشده، تولید می‌شود که نوع uncoated آن در ایران عرضه می شود.

از این نوع کاغذها که بیشتر در روش چاپ افست استفاده می‌شود، برای چاپ کتاب و اوراق اداری همچون سربرگ، یادداشت و پاکت و تراکت و … استفاده می‌شود و براحتی می‌توان بر روی آن با خودکار یادداشت کرد.

کاغذ تحریر نوعی از کاغذ است که امکان چاپ بر روی هر دو طرف آن موجود می باشد و مرکب به سمت دیگر آن نفوذ نمیکند برای پرینت دو رو نیز مناسب میباشد. کاغذ تحریر در گرماژهای مختلفی تولید می‌شود که با توجه به نوع کاربرد میتوان از انواع آن استفاده کرد.

-کاغذ گلاسه مات و براق (Coated Paper & Board – Matt & Glossy):

کاغذ گلاسه یا coated paper، نوعی کاغذ دو رو با سطحی صاف و هموار و مقاومت زیاد است. این کاغذ به علت جذب یکنواخت جوهر در چاپ استفاده زیادی دارد. از نشاسته برای هموار شدن و جذب یکنواخت جوهر و پلاستیک برای ضد آب بودن آن در خمیر کاغذ استفاده می کنند. گلاسه مرغوب ترین نوع کاغذ است؛جالب است بدانید که به دلیل داشتن پوشش صاف و یکنواخت این کاغذ، به آن سورفیس پیپرهم گفته می‌شود.

در دو نوع مات و براق و به صورت یک رو و دو رو عرضه می شود. بیشتر برای چاپ کارهای نفیس، جلد مجلات، روزنامه، چاپ کارت ویزیت و … به مصرف می‌رسد.

بهترین نوع کاغذهای گلاسه با استفاده از دو توری و با دو نوبت اندود کردن با مواد معدنی و یا خاک چینی تهیه می شوند.

کاغذ اندود شده مات در سال های اخیر بسیار رایج شده است. در پوشش سطح این کاغذ از خاک چینی استفاده می کنند که باعث صافی سطح و بهبود جذب مرکب می شود، بر اساس نوع پرداخت و با مشخصاتی که توسط تولید کننده ارائه می شود، این کاغذ را با اسامی مات، ساتن، مخمل و یا ابریشم نام گذاری می کنند، که این اسامی در حقیقت اشاره به صاف بودن و نوع پوشش آن دارد.

-کاغذ روزنامه (Paper News Print):

کاغذ روزنامه از خمیر مکانیکی تهیه شده که بیشتر از خمیر چوب و الیاف بازیافتی تشکیل شده که به شکل رول و ورق یافت می‌شود. این کاغذ برای چاپ روزنامه و صورت حساب‌های ارزان قیمت مثل قبض آب و برق و … استفاده می‌شود. به دلیل وجود ناخالصی موجود در الیاف که لکنین نام دارد، بمرور زمان رنگ آن با قرار گرفتن در معرض نور تغییر کرده و حالت پوسیدگی و شکنندگی پیدا میکند و میپوسد. همچنین قدرت جذب بالایی داشته و همانطور که از نامش پیدا است به طور معمول برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می‌شود.

-کاغذ مکانیکی (Mechanical Printing)

نوع مرغوب تری از کاغذ روزنامه است که درصد خمیر شیمیایی آن نسبت به نوع اول بیشتر است. درصد خمیر شیمیایی بر اساس کیفیت مورد نیاز، کم یا زیاد می شود. در کاغذهای روزنامه با کیفیت خوب از درصد ناچیزی خمیر مکانیکی استفاده می شود که ظاهر آن پس از تولید به صورتی است که تقریبا شبیه به کاغذ با خمیر شیمیایی (Woodfree) به نظر می رسد.

-کاغذ و مقوای کرافت (kraftpaper)

این نوع کاغذ یا مقوا، کاغذی با مقاومت بالا است که از سولفات خمیر پالپ تهیه می‌شود. کاغذهای کرافت بسیار متنوعند مانند کاغذهای کرافتی که سفید نشده که برای بسته بندی استفاده می شوند تا کاغذهای کرافت سفید شده که برای تهیه کاغذهایی که پیوستگی بافت آن قوی است به کار می رود.

این نوع کاغذ معمولا با رنگ قهوه ای یا با رنگ سفید تولید می‌شود و با دوام می باشد و عموما برای بسته بندی، چاپ جعبه، چاپ کارتن، پاکت و ساک دستی کرافت بکار می‌رود. گراماژ و وزن این کاغذ بسیار متنوع است بطوری که از ترکیب آنها در تولید ورق و کارتن امکان تولید بیش از یکصد نوع ترکیب در ورق های ۳ لايه و ۵ لایه میسر می گردد. این نوع کاغذ مورد استفاده کارخانجات تولید ورق کارتن، تولید کنندگان پاکت سیمان و همچنین تولید ساک‌های کاغذی است.

-کاغذ خود کپی (Carbonless Paper):

در این نوع از انواع کاغذ مورد استفاده در چاپ که در برخی موارد کاربرد دارد، کاغذ خودکپی است که پوشش شیمیایی دارد، با فشار دادن هنگام نوشتن بر روی آن شبیه به کاربن عمل می‌کند و به کاغذ زیرین منتقل می‌شود و یک کپی در صفحه بعدی ایجاد می‌کند. این کاغذ در چند نسخه تهیه شده که در پشت نسخه اول، از کپسول‌های بسیار ریز رنگی برای انتقال تصویر و یا متن به صفحه زیرین استفاده می‌شود. از کاغذ خودکپی بیشتر در مواردی چون، فاکتورها، قبوض، فرم‌ها و قراردادهای چند نسخه‌ای استفاده می‌شود.

-کاغذ لعاب دار (Enamel Paper)

این کاغذ تنها از یک طرف پوشش شده است و کیفیت آن بسیار بالاست. نوع ارزان تر آن برای پوشش جعبه های مقوایی و انواع مرغوب تر را برای چاپ اتیکت مصرف می کنند. این کاغذ در رنگ های مختلف تولید می شود.

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه