Shopping Cart

تاثیر طراحی های ماندالا برای حضور ذهن

مزایای ماندالا بر حضور ذهن

 ماندالا چیست و چه تاثیری بر حضور ذهن دارد؟ طرح های ماندالا را دیده اید؟ دوست دارید شما هم بتوانید یکی از آنها را بکشید؟ برای دانستن اینکه طرح های ماندالا چیست و چه تاثیری بر ذهن آگاهی دارند ابتدا باید تعاریف هر یک از این عبارت را جداگانه بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا هم تاثیر آن را بر روی ذهن بدانیم و هم در کنار هم نحوه ی کشیدن یک طرح ماندالا ساده را یاد بگیریم.

ماندالا

ماندالا لغتی به زبان سانسکریت و به معنای دایره است. این لغت بر اشکال هندسی خاصی در آیین‌های برخی از فرهنگ ها و مذهب ها (مثل سرخپوستان، بودایی های تبتی و تائوئیست ها) اشاره دارد که به نحو نمادین، بیانگر نمودار کیهان و همچنین ساختار زندگی انسان در روابط درون و بیرون ذهنی اوست. این الگوها همچنین نوعی مدیتیشن است که در مابین لایه های پیچیده اش اثری دارد که به ما برای تسلط بر ذهن خود و دور کردن افکار منفی و درمان انواع افسردگی کمک می کند.

  Pema chordon درباره ماندالا اینگونه میگوید: “زندگی هر شخصی در واقع شبیه یک ماندالاست. یک دایره ی بزرگ و بینهایت. ما در مرکز دایره خودمان قرار گرفته ایم و هر چیزی میبینیم، میشنویم و فکر میکنیم؛ ماندالای زندگیمان را شکل میدهند.”

مفهوم ذهن آگاهی

ذهن آگاهی روشی برای کنترل افکار و احساسات خود و فعال نگه داشتن مغز است. در واقع ذهن آگاهی عبارتسـت از فهمیـدن اینکـه در درون ما و نیز در محیط اطراف ما در زمان فعلی و بـدون هر گونه قضاوتی چه چیزی درحـال روی دادن اسـت. ذهن آگاهی به این معنی است که بتوانیم بدون پرش به گذشته یا آینده و با کنترل دم و بازدم به خود تسلط داشته باشیم و افکار و احساسـات خود را مدیریت کنیـم. روش هایی برای حضور ذهن وجود دارد که یکی از آنها ماندالا نام برده شده است.

ماندالا برای حضور ذهن

همانطور که گفتیم ماندالا به معنای ” دایره ” است و در واقع ماندالا همان دایره ها هستند. اما تنها دایره تشکیل دهنده ماندالا نیست، علاوه بر آنها خطوط و زوایایی در ماندالا با دقت خاصی به کار رفته اند که همگیشان را با مهارت در کنار هم آورده اند تا اثر پیچیده ای از هنر را خلق کنند. به نظر می رسد ریاضی بسیاری در آن به کار رفته است و در واقع یک ماندالا عبارت است از هنر و ریاضی با هماهنگی کامل… این یک تعریف مدرن از ماندالاست.

ماندالا به طورکلی بیانگر تمامیت و یکپارچگی وجود انسانی است و همچنین در پژوهش‌های روانشناختی، ناخودآگاه انسان را به تصویر می‌کشد. در نظر برخی از روانشناسان هرکسی می‌تواند ماندالای خود را کشیده و سپس رنگ آمیزی کند. وقتی شما طرحی را می کشید، آنچه در مورد آن می اندیشید، بازتابی از روح شماست. به این وسیله شما به درون خودتان نگاه می کنید و شکل ها و رنگ هایی را می بینید که بیانگر احساس درونی و خواسته های شماست.

طریقه کشیدن ماندالا بدین صورت است که ابتدا باید یک دایره و یا مستطیل بزرگ روی صفحه بکشیم و سپس با آزاد گذاشتن ذهن، تمامی نمادها و اشکال هندسی که به ذهن‌مان خطور می‌کند را در درون مساحت آن ترسیم کنیم. بنابر نظر برخی از روانشناسان، این کار علاوه بر کاهش استرس و بالاتر بردن تسلط بر ذهن، می‌تواند افسردگی و انرژی‌های منفی را از ذهن ما دور کند، ماندالا همچنین میتواند در بردن شما به نوعی حالت مراقبه و هیپنوتیزم و یا حالات بالاتر از هوشیاری، کمک کند.

کشیدن طرح های مراقبه گرایانه، شما را در هر حالتی آرام میسازد و به شما فضایی میدهد که فقط باشید و نفس بکشید.. گویی در مراقبه ای عمیق فرو رفته اید. این کار کمک میکند تا در لحظه حال حضور داشته باشید.

طراحی-ماندالا

گام های تهیه ماندالا

گام اول

 اولین گام این است که نیت و هدف خود را مشخص کنید. دوست دارید که در این تجربه/مراقبه، چه چیزی بدست آورید؟ یک هدف انتخاب کنید: مثل شفافیت در مورد یک موضوع یا موقعیتی که در آن قرار گرفته اید، روشنیدگی، برداشتن موانع از روحتان، و یا تنها یک تجربه مراقبه گونه ی آرام.

گام دوم

رنگی را که با نیت و هدفتان و احساساتی که میخواهید تجربه کنید و یا در طول مراقبه ماندالا بدست آورید؛ هماهنگی دارد انتخاب کنید. شما همچنین میتوانید که رنگ ها را بر اساس چاکراهایی که میخواهید بر آن تمرکر کنید و یا درمانشان کنید نیز انتخاب کنید.

همچنین شما میتوانید رنگ ها را همانطور که پیش میروید انتخاب کنید و اجازه دهید که ماندالا و این تجربه به شما نشان دهد تا کدام رنگ را بردارید.

گام سوم

یک موسیقی آرامش بخش بگذارید، ابزار خلاقاته تان را بردارید(مدادشمعی، ماژیک،مداد و…) و شروع به کشیدن کنید. البته اگر که می خواهید از همان ابتدا طرح ماندالای تان را خودتان بکشید. بعضی ها ممکن است که از شابلون ماندالا از یک کتاب طراحی استفاده کنند و یا از طرح های در اینترنت پرینت بگیرند. اما بهترین راه دست یافتن به حس خوب و افزایش ذهن آگاهی طراحی بدون هیچ تقلیدی است.

نکات طلایی در طراحی ماندالا و حضور ذهن

  • بیاد داشته باشید موقع شروع کردن ماندالای خود، تمام قضاوت ها را کنار بگذارید. چون ماندالا مربوط به استعدادهای هنری و یا نتیجه کارتان نمیشود. حس نکنید که ماندالایتان باید حتما مثل خیلی ماندالاهای حرفه ای که دیده اید باشد. فقط بکشید یا رنگ کنید. خودتان را در یک تجربه ی بی همتا غرق کنید و هر نتیجه ای را با افتخار به آغوش بکشید.
  • شما باید حضور عمیق خود در این کشیدن را حس کنید و اجازه دهید که این تجربه شما را به این سفر بی نظیر ببرد. همانظوری که ماندالایتان بزرگتر میشود، میتوانید انرژی قابل لمس و واضحی که دارید بوجود می آورید را حس کنید. شما بعنوان خالق اثر خود، قادرید تا کارتان را با نیت و هدف هماهنگ با انرژی های خود، در هم آمیزید.
  • این یک تجربه ی عالی است که رنگ ها را بردارید و مثلا فکر کنید که “این رنگ برای صلح و آرامش است، این برای شور و قدرت، و… “
  • همانطوری که پیش میروید، هر لایه در اطراف مرکز ماندالا، به شما قدرت و آرامش بیشتری میدهد. تا آنجا که به دایره ای میرسید که حس میکنید که به یک رضایت نهایی از کارتان رسیده اید و رسم ماندالایتان تمام میشود.
  • هر وقت کارتان تمام شد، ماندالایتان را در جایی بگذارید که در طول روز در دیدتان باشد. میتوانید آنرا بر روی دیوار بزنید و یا اسکرین سیور کامپیوترتان، و یا روی یخچال. ماندالای شما هدف شما را  به همراه خود دارد و هر وقت به آن نگاه میکنید تمرکز شما را برمی گرداند.

سخن پایانی

ماندالا یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین روش‌های هنردرمانی در میان مکاتب و همچنین روانشناسان بزرگی نظیر کارل گوستاو یونگ است. این طراحی به اشکال و نگاره‌های هندسی خاصی اشاره دارد که بیانگر فعل و انفعالات ذهنی و درونی انسان و همچنین رابطه آن با وجوه ماوراء طبیعی جهان است. استفاده از ماندالا فواید زیادی از جمله کاهش استرس، ایجاد تمرکز و همچنین از بین رفتن افسردگی و افزایش ذهن آگاهی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.