کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

تاریخچه تولید مداد شمعی

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 21 شهریور 1400
بازدید: 7 بازدید
تاریخچه تولید مداد شمعی

مداد شمعی ها از کجا می آیند؟

همه ما خاطرات بسیاری با مداد رنگی و مداد شمعی هایمان در دوران کودکی داریم. خیلی از ما نیز هنوز برای حال خوش کودک درونمان، گهگاهی دست به کار می شویم و از این لوازم التحریر خاطره انگیز استفاده می کنیم. اما آیا چیزی در مورد تاریخچه تولید مداد شمعی می دانید؟ اگر نه، ادامه مطلب را از دست ندهید.

مطابق تاریخ، پاستل در سال 1495 توسط لئوناردو داوینچی استفاده شده است. اما کلمه مداد شمعی برای اولین بار در سال 1644 استفاده شد. پیش از آن نیز ترکیب موم و رنگ توسط مصریان باستان استفاده شده بود. این روش، روش ساخت مداد شمعی نبود، اما می شد از آن برای تثبیت رنگ استفاده کرد. آنها از موم گرم زنبور عسل و رنگدانه برای ساخت استفاده میکردند.

نقاشی-با-مداد-شمعی

مداد شمعی چیست؟

مداد شمعی مانند مداد رنگی، آبرنگ، گواش و بسیاری از ابزارهای نقاشی دیگر در طراحی و نقاشی بسیار محبوب است.مداد شمعی از موم رنگی، زغال چوب، گچ و برخی مواد دیگر که برای نقاشی و رنگ مورد استفاده قرار می گیرد؛ ساخته شده است.

 اگر در ترکیب از گچ های روغنی استفاده شود پاستل روغنی نامیده می­شود، بقیه مواردی که صرفا از رنگدانه و موم و اتصال دهنده خشک ساخته میشود پاستل نامیده می­شود و آنهایی که دارای رنگدانه­ های خشک هستند به آن ­مداد شمعی می گویند.

مداد شمعی ها کاربرد بهتری در طراحی دارند و نسبت به مداد رنگی کمتر خراب می­شوند. مداد شمعی ها به علت نرم بودن و تنوع رنگ بالا و استفاده آسانتر، توسط کودکان، دانش آموزان و طراحان استفاده می­شود.

تاریخچه تولید و فروش مداد شمعی

یک تاجر آمریکایی در سال ۱۸۸۱ در جعبه های ۶-۱۲-۱۸رنگی، مداد شمعی ها را تولید و به فروش رساند. در سال ۱۹۰۳ بینی و اسمیت شروع به فروش مداد شمعی کردند که بعدها تولیدات خود را به ۱۹ نوع ۳۰ رنگی رساندند.

شرکت جوزف دیکسون کریستال در سال ۱۸۸۷ شروع به ساخت مداد شمعی کرد و با ادغام با شرکت آمریکایی کریون در سال ۱۹۸۳ شرکت دیکسون تیکندرگو را ساخت و هنوز هم ساخت و فروش مداد شمعی ها را ادامه می­دهند. شرکت میلتون براتلی نیز مداد شمعی های خود را از سال ۱۸۹۵ تا ۱۹۸۴ ساخته و به فروش رساند.

هنرمندان اولیه در فرانسه از جمله فرانکوس کلوئنس و نیکولاس ناگلئو نیز از از مداد شمعی های مومی استفاده می­کردند و امروزه نیز کابرد دارد.

ایده هایی برای نقاشی با مداد شمعی

نقاشی با مداد شمعی 2

نقاشی-با-مداد-شمعی-1

 

نقاشی-با-مداد-شمعی-4نقاشی-با-مداد-شمعی-5

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه