کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

ترفند استفاده مجدد و احیا جوهر خشک شده ماژیک

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 31 شهریور 1400
بازدید: 1 بازدید
احیا جوهر خشک شده ماژیک

مگه میشه ماژیک خشک شده را زنده کرد؟

قطعاً برای شما هم پیش آمده است که بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از تهیه ماژیک، نقاشی یا نوشته شما توسط خط و خش ماژیک خشک شده، قطع شده است؛  آیا می دانستید چاره ای برای ترمیم اصولی جوهر ماژیک های خشک شده وجود دارد تا بتوانید حداقل به طور موقت دوباره آن را احیا کرده و استفاده کنید؟ 

در ادامه ما برای شما ترفندهای ساده ای را شرح می دهیم که بتوانید از ماژیک های خود حداکثر استفاده را داشته باشید.

چند ترفند برای احیا جوهر خشک شده ماژیک

دانستیم که امکان استفاده مجدد از جوهر خشک شده ماژیک وجود داره؛ ولی برای انجام ایم کار باید به یک سری نکات توجه کرد.

اول این که ماژیک خشک شده شما بر چه چایه ای است؟ ماژیک شما یک ماژیک وایت برده یا خیر؟ ترکیبات ماژیک و برند اون برای استفاده مجدد از جوهر خشک شده مهمه. در حالت کلی برای تمامی ماژیک‌ها راه حل وجود داره و هیچ ماژیکی شما رو ناامید نمیکنه.

در اینجا چند ترفند برای رفع خشک شدن ماژیک رو به شما معرفی میکنیم:

احیا جوهر خشک شده ماژیک مبتنی بر آب

1. استفاده از آب جوش

مرحله اول: حدود یک فنجان آب گرم در یک کاسه بریزید.

اگر ماژیک خشک شده شما مبتنی بر آب بود، این ترفند ساده را امتحان کنید تا آنها مجددا قابل استفاده شوند. برای احیای دوباره ماژیک، به یک ظرف آب داغ یا آب گرم نیاز داریم. سعی کنید از آبجوش استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید

این کار را با پر کردن یک کاسه کوچک با آب گرم یا داغ شروع کنید. در مرحله بعدی، این آب به نوک خشک شده ماژیک ها آغشته می شود و باعث می شود جوهر بار دیگر آزادانه در لوله جریان داشته باشد.

مرحله دوم: نوک ماژیک را درون آب قرار دهید.

شما باید نوک ماژیک رو به مدت 5 دقیقه داخل آب قرار بدید. سعی کنید ماژیک رو بدون حرکت رها کنید و اون رو تکون ندید. ممکن است مقداری جوهر از نوک مارکر به داخل آب پس داده شود که این کاملا طبیعی است.

مرحله سوم: ماژیک ها را روی یک پارچه قرار دهید تا خشک شوند.

نوک ماژیک را روی حوله یا دستمال کهنه بزنید تا آب اضافی آن گرفته شود، سپس آنها را روی حوله یا دستمال بگذارید تا خشک شوند. استفاده از حوله گزینه مناسب‌تریه؛ چون حوله کمک بیشتری در گرفتن آب اضافی ماژیک میکنه. لازم به ذکر است که ماژیک ها باید تا حدی خشک شوند که جوهر آنها رقیق نباشد، نه اینکه آنقدر خشک شوند تا ننویسند!

نکته:

پس از خشک شدن آب اضافی ماژیک، یعنی حدود یک ساعت بعد ماژیک رو روی کاغذ تست کنید. اگر یک ساعت برای گرفته شدن آب ماژیک کافی نبود، کمی بیشتر صبر کنید و عجله نداشته باشید. سعی کنید ماژیک رو بیشتر از ۲۴ ساعت در اون حالت رها نکنید؛ زیرا باعث خشک شدن مجدد ماژیک میشه. اگر احساس کردید، ماژیک سالمه و می‌نویسه، درب اون رو گذارید.

همانطور که در بالا ذکر شد، این روش فقط برای ماژیک های مبتنی بر آب توصیه می شود. اگر مطمئن نیستید که ماژیک های شما بر پایه آب هستند، بسته بندی آنها را چک کنید و اگر دور انداخته بودید بهتر است بدانید که یک قاعده کلی وجود دارد. ماژیک های بر پایه آب برای نقاشی و رنگ آمیزی استفاده می شوند و بیشتر برای کودکان به بازار عرضه می شوند. اگرچه استثنا نیز وجود دارد، مانند مارکرهایی که با کیفیت بالا برای هنرمندان بزرگسال تولید و به بازار عرضه می شوند.

احیا جوهر خشک شده ماژیک

2. استفاده از سرکه

یکی دیگر از روش های خانگی برای احیای ماژیک های خشک شده بر پایه آب، استفاده از سرکه است. در این روش شما باید مقداری سرکه تهیه کنید (بهتر است از سرکه سفید استفاده کنید).

برای این کار چند قطره از سرکه را داخل درب ماژیک بریزید و ماژیک را برای چند دقیقه بی حرکت نگه دارید.در این صورت، سرکه سفید به ماژیک نفوذ خواهد کرد. اجازه بدید کمی سرکه خشک بشه و سپس ماژیک رو امتحان کنید. در این روش نیز میتوانید مانند روش قبلی برای گرفتن سرکه، از یک حوله کهنه استفاده کنید.

دقت کنید که نوک مارکر را مانند روش بالا، خیلی خیس نکنید، تنها چند قطره کافیست. همچنین می توانید برای قطره قطره آغشته کردن نوک ماژیک، در بطری را با سرکه پر کنید، سپس با استفاده از قطره چکان، نوک ماژیک را به سرکه آغشته کنید.

3. تزریق آب

در این ترفند، شما به یک سرنگ نیاز دارید. سرنگ خود را با آب پر کرده و وارد نوک ماژیک کنید، به آرامی آب رو توسط سرنگ به سر ماژیک تزریق کنید. با تزریق توسط سرنگ، هوای اضافی موجود در ماژیک تخلیه خواهد شد پس به این نکته توجه داشته باشید که هوا از طریق سرنگ وارد نشود. پس از این کار ماژیک خیس خواهد شد و شما باید مانند راه‌های قبلی برای خشک کردن اون اقدام کنید. در پایان این راه، ماژیک خشک شده، قابل استفادست.

4. استفاده از نخ برای احیا جوهر خشک شده ماژیک

برای استفاده مجدد از جوهر خشک شده ماژیک، استفاده از نخ هم گزینه خوبیست اما شاید برای برخی افراد کمی سخت باشد، این روش بیشتر برای ماژیک‌های وایت برد کاربرد داره و برای ماژیک‌های وایت برد، استفاده از آب و مایعات تقریباً بی فایدست. یک تکه نخ بردارید و اون رو به ماژیک ببندید، شما باید سعی کنید، تمامی جوهر موجود در ماژیک رو به جریان بندازید. اما چگونه با یک تکه نخ به جریان جوهر کنیم؟ پاسخ سادست.

 معمولا این روش برای جدا کردن جوهر با استفاده از نیروی گریز از مرکز استفاده می شود، در واقع ماژیک باید به حالت دایره ای تاب بخورد تا جوهر را به سمت بیرون رانده و از بدنه به نوک منتقل شود. روش کار به این صورت است که ایتدا باید یک طرف نخ رو به بدنه ماژیک محکم گره بزنید و یک طرف نخ رو دست خودتون نگه دارید. با کمک قسمتی از نخ که در دست شما قرار داره، سعی کنید ماژیک رو در حالت دورانی بچرخونید. مچ شما باید بچرخه و با چرخش مچ شما، نخ و ماژیک خواهد چرخید که در نتیجه جوهر به حرکت در میاد و ماژیک در نهایت دیگر خشک نیست و قابل استفادست.

5. نوک ماژیک را برگردانید.

برای استفاده از این روش، شما نیاز به یک انبردست یا یک موچین دارید.  شما باید توسط یکی از این دو وسیله یا هر وسیله مشابهی، نوک ماژیک را بگیرید و به بیرون بکشید، سپس با استفاده از دستکش یا دستمال آن را بگیرید و برگردانید. قسمت‌های انتهایی ماژیک همیشه دارای جوهر هستند و سروته کردن نوک ماژیک به نوشتن ماژیک کمک میکنه.

6. به عنوان آخرین چاره، سعی کنید جوهر ماژیک خریداری کنید.

روش های بالا فقط در صورت وجود جوهر در ماژیک عملی خواهند شد. برای ماژیک هایی که کاملا خشک شده اند و هیچ جوهری در آن باقی نمانده، ممکن است بخواهید یک جوهر جایگزین بخرید.

ماژیک

احیا جوهر خشک شده ماژیک های دائمی

1. استفاده از الکل

مرحله اول: نوک ماژیک خشک شده را به الکل آغشته کنید.

برای استفاده مجدد از بیشتر ماژیک های دائمی (مانند هایلایترها و …) با نوک خشک شده، بهتر است مانند روش اول برای ماژیک مبتنی بر آب عمل کنید. ابتدا مقداری الکل رو در ظرف کوچکی بریزید، سپس نوک ماژیک را درون الکل قرار داده و بیرون بیاورید. شما برای این کار به الکل زیادی احتیاج نخواهید داشت، بنابراین بهتر است به اندازه نیاز خود الکل بریزید.

مرحله دوم: اجازه دهید ماژیک با درپوش خود خشک شود.

پس از چند دقیقه قرار دادن ماژیک ها در الکل، متوجه می شوید که کمی جوهر پس می دهند. بنابراین پس از خارج کردن ماژیک از الکل درپوش آنها را گذاشته و به مدت 24 الی 48 ساعت در یک لیوان یا پیاله به صورت وارونه یا سروته قرار دهید. از آنجایی که الکل در مقایسه با آب بسیار سریع تر تبخیر می شود، بهتر است مراحل خشک شدن ماژیک با درپوش های آنها باشد.

نکته:  می توانید الکل باقیمانده را به عنوان جوهر در نظر بگیرید.

اگر الکلی که استفاده کرده اید، حاوی مقداری جوهر بود، می توانید از آن به عنوان نوعی جوهر یا رنگ در پروژه های هنری خود استفاده کنید. الکل های حاوی جوهر می توانند روی فلزها موثر باشند، به عنوان مثال برای تهیه منگنه به رنگ سفارشی، کافی است آن را در الکل باقیمانده با جوهر ماژیک خشک شده، قرار دهید. مشاهده می کنید که شما در حال حاضر یک هایلایتر دارید که می نویسد و منگنه هایی که رنگ فانتزی و زیبایی دارند!

2. تزریق الکل یا استون

مانند روش استفاده شده برای ماژیک های مبتنی بر آب، گاهی اوقات یک ماژیک دائمی خشک شده از طریق تزریق مستقیم، می تواند جان تازه ای بگیرد! استون ماده‌ایه که بیشتر ازش برای پاک کردن لاک ناخن استفاده می‌کنیم؛ ولی کاربردهای دیگه ای هم دارد. یکی از کاربردهای استون در احیاء ماژیک خشک شده هست. شما میتونید از یک سرنگ استفاده کنید و مقدار یک میلی لیتر الکل ایزوپروپیل (الکل درمانی و ضدعفونی کننده) یا استون (مایع پاک کننده ناخن) به داخل سرنگ بکشید. سرنگ رو به سر ماژیک خشک شده تزریق کنید. پس از انجام تزریق، درب یا درپوش ماژیک رو قرار بدید و صبر کنید تا ماژیک قابل استفاده بشه.

برای مطمئن شدن از نوع حلال مایع مورد استفاده در ماژیک، کافی است روی بسته بندی آن را بررسی کنید.

جمع بندی

همان‌طور که اشاره کردیم، راه‌های متعددی برای احیا مجدد از جوهر خشک شده در انواع ماژیک  وجود دارد. استفاده مجدد از ماژیک خشک شده بسیار راحته و شما در منزل میتونید این کار رو انجام بدید. ابزارهایی که برای احیاء ماژیک خشک شده نیاز دارید، همگی ابزارهای قابل دسترسی هستند.

برای ماژیک‌های کودکان، آب داغ و سرکه سفید کاربرد دارند. برای ماژیک وایت برد، مقداری نخ لازمه و برای ماژیک‌های غیر وایت برد، میونید از الکل یا استون استفاده کنید. ماژیک‌های وایت برد به آب و مایعات واکنش خاصی نشان نمیدند؛ پس به فکر استفاده از مایعات و خیس کردن این دسته از ماژیک‌ها نباشید.

 

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه