کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

حقایق و تاریخچه اختراع مداد پاکن

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 4 مهر 1400
بازدید: 1 بازدید
حقایق و تاریخچه اختراع مداد پاکن

مداد پاکن چیست؟

پاکن، مواد جامدی است که به هنگام تماس و مالش بر روی کاغذ، اثر ایجاد شده توسط مداد را از روی کاغذ پاک می کند. این وسیله جزء دسته لوازم التحریر حساب می‌شود. پاک‌کن در رنگها و شکل‌های متفاوتی ساخته می‌شود.

تاریخچه مداد پاکن

حتی قبل از اینکه پاک کن اختراع شود مردم سعی میکردند اشتباهات نوشتاری خود را اصلاح کنند و برای پاک کردن علائم از کاغذ، از پارچه مرطوب یا موم استفاده می کردند. در ژاپن از تکه خمیر نان بیات به عنوان پاکن استفاده شد و مشاهده کردند که نتیجه بهتر و تخریب کمتر نسبت به پارچه مرطوب دارد.

 در سال۱۷۷۰میلادی یک مهندس انگلیسی به نام ادوارد نایرن به صورت اتفاقی دریافت، که به جای خمیر نان، میتوان از یک لاستیک طبیعی ساخته شده از گیاهان به عنوان پاک کن استفاده کرد، او مشاهده کرد که این قطعه بهتر از خمیر نان، پاک می کند.

ادوارد نعیم شروع به فروختن این پاک کن ها کرد. این نوع پاک کن در سال های ۱۷۷۰ تا ۱۷۷۸ استفاده شد، اما کیفیت خیلی خوبی نداشتند و بعد از استفاده  به علت ورود ذرات پاک شده به پاک کن خراب شده و فرو میریخت همچنین در شرایط و آب و هواهای مختلف بوی بدی داشت. بعضی هم سطح را به طور کامل پاک نمیکردند و کمی موجب پخش سیاهی در سطح میشدند و چون ناخاصی های آن حذف نشده بود در نتیجه به کاغذ آسیب میرساندند.

راه حل این مشکل در سال ۱۸۳۹ پیدا شد وقتی که چارلز گودییر یک روش جدیدی را جهت بهبود کارکرد ساخت پاک کن اختراع کرد. به این ترتیب اولین پاک کن‌ها به شکل امروزی ساخته شد.

در ابتدا بسیاری با تولید و فروش مدادپاک‌کن دار در مدارس و به دانش‌آموزان مخالف بودند. آن‌ها معتقد بودند که این موضوع باعث تنبلی و بی‌توجهی دانش‌آموزان می‌شود ولی علیرغم همه آن مخالفت‌ها امروزه بیش از نیمی مدادهای تولیدی دنیا پاک‌کن‌دار می‌باشد.حال اینکه امروزه پاک کن هایی با انواع مختلف و شکل های فانتزی و جذاب تولید و عرضه شده است.

نقش فیزیک در کار پاک کن

پاک کن ها به دلیل وجود نیروی اصطکاک کار می کنند. وقتی ساینده ها در پاک کن روی کاغذ کشیده می شوند، اصطکاک، گرما ایجاد می کند. این گرما به لاستیک کمک می کند به اندازه کافی چسبنده شود تا ذرات گرافیت را به خود بگیرد.

وقتی لاستیک ذرات گرافیت را گرفت، تکه های حاوی لاستیک و گرافیت پشت حرکت پاک کن جا می مانند. همان چیز هایی که وقتی پاک کردنتان تمام شد آن را از روی کاغذ کنار می زنید. بعضی از پاک کن ها، سطح رویی کاغذ را خراب می کنند و در واقع آن را نیز برمی دارد. نرم کننده ها در پاک کن جلوی پاره شدن کاغذ را می گیرند.

پاک کن های وینیلی از پاک کن های لاستیکی نرم تر هستند. لاستیک چسبنده درون پاک کن هم ذرات جدا شده گرافیت را می گیرد و به خود می چسباند. پاک کن های هنری از لاستیک نرم ـ زبر درست می شوند و علائم را بدون از بین بردن کاغذ پاک می کنند.

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه