کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

درمورد تاریخچه پاکت نامه چه می دانید؟

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 7 شهریور 1400
بازدید: 5 بازدید
پاکت-نامه-

حقایق و تاریخچه اختراع پاکت نامه

تا به حال حتما یک نامه را داخل پاکت گذاشته و پست کرده‌اید. به پاکت نامه فکر کرده اید؟ اینکه چه کاربردی دارد؟ از کجا آمده است؟ تصور کرده اید که اگر یک نامه یا چک را بدون پاکت نامه بفرستید، چه بر سر اطلاعات شما می آید؟ آیا پاکت نامه از اول کاغذی بود؟ مخترع آن کیست؟ اصلا چرا پاکت نامه را اختراع کردند؟

اگر کمی کنجکاو باشید، پس همه این سوالات قبلا نیز به ذهن شما خطور کرده است، برای یافتن پاسخ آنها با ما در این مقاله همراه باشید

تاریخچه پاکت نامه از گل رس تا کاغذ

در گذشته‌های خیلی دور، نامه نویسی تنها منسوب به خانواده‌های سلطنتی و مقامات دولتی و عالی بوده است. این نامه‌ها عموماً حاوی پیامهای بسیار مهم، محرمانه و استراتژیک جنگی بوده‌اند که باید از دید دیگر افراد محفوظ میماندند. درست است که خواندن و نوشتن تنها توسط همین افراد امکان پذیر بود و عموم مردم سواد خواندن نداشتند اما نامه‌ها در بسیاری از مواقع حاوی پیامهایی بودند که باید از دید افراد سلطنتی نیز دور میماندند.

از این رو، یک روش وجود داشت که نامه‌ها را که بر روی گل رس می‌نوشتند پس از پوشاندن در یک لایه به خصوص، دوباره گل اندود کرده و داخل کوره می‌پختند. وقتی نامه به دست فرد مورد نظر می‌رسید، برای رویت پیغام ابتدا باید، پاکت خاک رس را می شکستند. این روش پوشاندن نامه مختص بابلی‌ها بود که نمونه‌هایی از آن نیز در بررسی‌های تاریخی در خاورمیانه یافت شده است.

 

پاکت-نامه-رسی

نمونه هایی از پاکت ‌های رسی

این روش تا زمانی ادامه داشت که کاغذ توسط چینی‌ها اختراع شود. در چین نیز، خواندن و نوشتن تنها مخصوص مقامات سلطنتی بود و ارسال نامه برای پیام رسانی‌های مهم سلطنتی انجام می‌شد. در این دوره پس از پایان نامه و خشک شدن جوهر آن، یک لایه کاغذ دیگر را به روش به خصوصی تا می‌کردند و مهر و موم شده برای فرد مورد نظر ارسال می‌نمودند. به این ترتیب اگر کسی نامه را دستکاری می کرد، از ترک ایجاد شده روی پاکت مشخص بود. این روش تا زمانی که مخترع پاکت نامه های امروزی، دستگاه‌های تولید پاکت را اختراع کند، ادامه داشت.

پاکت های کاغذی متولد می شوند

اختراع پاکت در قرن دوم پیش از میلاد رخ داد و باز هم چینی ‌ها اولین پاکت‌ های کاغذی را اختراع کردند. اولین اختراع پاکت کاغذی از جنس پاپیروس بودند که در پوشش های خاصی برای حفاظت اسناد، طومارها و بیانیه ‌ها از چشم سایرین پیچیده می شدند. در دوران قرون‌ وسطی، روزنامه ها فعالیت خود را بیشتر کرده و خیلی زود در بین مردم شروع به کسب محبوبیت نمودند. همین دلیل خوبی بود که از آن به عنوان پاکت و پوشش نامه ها استفاده شود. با این حال، شکل فعلی پاکت را به خود نگرفته بود، بلکه به صورت یک ورق کاغذ اضافی روی پاکت با مهر موم بسته شده بود.

مخترع دستگاه تولید پاکت نامه کیست؟

در سال 1845 میلادی، ادوین هیل اولین دستگاه خودکار تولید پاکت نامه را اختراع نموده و نام خود را به عنوان اولین مخترع  در تاریخ ثبت کرد. دستگاهی که ادوین هیل ساخته بود، پاکت را با هدایت بخار آب تا کرده و به شکل پاکت نامه در می‌آورد. دستگاهی که توسط این مخترع  ساخته شد، تنها کاغذ را به شکل پاکت تا می‌کرد و بسته شدن درب آن همچنان مسئله بود که به وسیلۀ مهر و موم انجام می‌شد.

در آمریکا اولین دستگاه اتومات توسط راسل آل هاوس و در 21 ژوئن 1853 اختراع شد. هر روز تا 12500 پاکت تولید می‌شد.

سیر تکاملی اختراع پاکت نامه

در سال 1870 خانم “مارگارت نایت” که به تولید کننده کیف های کاغذی مشهور بود با اعمال تغییراتی در ماشین های قبلی، پاکت های تاشو را تولید کرد و برای اولین بار پاکتی تولید شد که یک طرف آن بسته بود. اما هنوز درب آن ها باز می ماند.

در سال 1876، “جیمز گرین آرنولد” دستگاهی تولید کرد که لبه های پاکت های ساخته شده توسط آن، چسب داشت و محتویات خود را محفوظ نگه می داشت. این پاکت ها را اصطلاحا پاکت چسب دار می نامند.

در سال 1902، یک مخترع آمریکایی به نام “آمریکوس کالاهان” از شیکاگو برای اولین بار یک نوع پاکتی را ابداع کرد که در آن یک فضای چهارگوش خالی وجود داشت و از آن قسمت، آدرس داخل نامه قابل رویت بود. که اصطلاحا به آن ها پاکت پنجره دار می نامند.

پاکت-نامه

یک اختراع کاربردی!

 یک اختراع بسیار کاربردی است که امروزه در سراسر دنیا و جهت ارسال نامه، مدارک و غیره استفاده می‌شود. درست است که پاکت های امروزی هیچ شباهتی با پاکت تولید شده توسط مخترع پاکت نامه ندارد اما بدون شک اگر شروع ساخت پاکت و ادوین هیل نبود، احتمالاً پاکت نامه‌های به شکل امروزی نیز وجود نداشتند.

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه