Shopping Cart

علت تفکیک کاغذ از زباله های دیگر

تفکیک زباله چه اهداف و فوایدی دارد؟

تفکیک زباله ممکن است به صورت دستی در منازل و یا به صورت طرح های جمع آوری از کنار خیابان ها و یا همچنین  این عمل به صورت اتوماتیک در تاسیسات بازگردانی مواد و یا در مراکز بازیافت زباله های خانگی انجام گیرد.

بازیافت چیست ؟

بازیافت به فرایندی گفته می شود که در آن مواد و یا محصولاتی که قبلا استفاده شده اند برای تولید و یا ساخت مجدد همان کالا یا کالا های قابل استفاده دیگر به کار برده می شوند . برای مثال می توان کاغذ را نام برد که از کاغذ های باطله می توان کاغذ تازه تولید نمود . مواد بسیار زیادی قابل بازیافت می باشند که از جمله ی آن ها می توان آهن آلات ، پلاستیک  ، شیشه ، کاغذ ، مقوا ، برخی از مواد شیمیایی و زباله های تر که به کود کمپوست تبدیل می شوند را نام برد.

انواع تفکیک زباله

تفکیک زباله از مبدا با هدف جداسازی مواد از یکدیگر به منظور جلوگیری از آلودگی بیشتر، برنامه ریزی شد. تا موادی که قابل بازیافت هستند، بازیافت و مجددا به چرخه طبیعت برگردند.

این عمل از جمله ی مواردی است که در جامعه ی امروزه با علم و صنعت پیشرفته بسیار اهمیت دارد. و در همه ی دنیا از این واقعیت مهم پیروی می کنند. اما متاسفانه در کشور ما کمتر به آموش اهمیت جداسازی زباله پرداخته شده است.بنابرین باید فرهنگ سازی در این زمینه تا اندازه ای انجام شود که همه ی مردم به آن عمل کنند . همه ی بشر بر این موضوع آگاهند که با جداکردن زباله ها هر روزه به مقدار بسیار زیادی در مصرف منابع طبیعی صرفه جویی می شود و این به این معنی است که برای تولید محصولات نو به جای این که از مواد خام استفاده شود، مواد بازیافتی به کار گرفته شوند .

باید این نکته در نظر گرفته شود که  انجام عمل تفکیک زحمتی اضافه برای ما و لطف برای دیگران نمی باشد ، تفکیک زباله ابتدا بیشترین تاثیر را بر روی خود افراد می گذارد و در سلامت جامعه و همچنین صرفه جویی انرژی برای فرزندانمان و جلو گیری از آلودگی محیط زیست نقش مهمی دارد . برای تفکیک زباله باید عناصر مختلف تشکیل دهنده ی زباله ها شناخته شود و طبق راهنمای موجود از هم تفکیک گردند .

هدف از تفکیک زباله چیست ؟

 عمل تفکیک زباله، جدا نمودن زباله های تر و خشک و پلاستیکی و شیشه ای و کاغذی… از هم می باشد که به عملیات بازیافت کمک می نماید و باعث کاهش هزینه ها و زیان های مرحله بازیافت می شود . در نتیجه اگر زباله ها قبل از اینکه روی هم انباشته شوند ازهم تفکیک شوند و جدا سازی درست انجام گیرد عملیات بازیافت موفقیت آمیز تر خواهد بود .

اهمیت تفکیک زباله ها

تفکیک زباله های کاغذ همچنین باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود هر چند که برای بازیافت محصولات نیز نیاز به مصرف انرژی هست ولی مقدار مصرف آن در مقایسه با تولید دوباره ی محصولات بسیار کمتر می باشد .

از دیگر فواید تفکیک کاغذ و انجام بازیافت می توان اشغال فضای کمتر برای دفن زباله ها اشاره نمود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.