Shopping Cart

نحوه کار پرینتر های LED

پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟ تفاوت آن با پرینترهای لیزری چیست؟

تمام پرینتر ها یک شکل نیستند، تکنولوژی های اصلی گوناگونی در پرینترها به کار رفته است چه برای  مصارف خانگی و چه برای کارهای اداری. دو نوع متداول پرینتر که اکثرا با آنها آشنا هستند، پرینتر های جوهر افشان و پرینتر های لیزری هستند. نوع سومی که امروز با آنها آشنا می شویم و کمتر از دو مورد دیگر شناخته شده می باشند ، پرینتر های ال ای دی(LED) هستند. در این مقاله به بهترین پرینتر ال ای دی و مزایای پرینتر ال ای دی نیز اشاره خواهیم کرد.

پرینتر LED چیست ؟ ما در این مقاله هر چه را که در این زمینه نیاز دارید بدانید به شما می گوییم.

پرینتر ال ای دی

نحوه کار پرینترهای LED مشابه پرینتر های لیزری می باشد، استفاده از درام، تونر و سیستم فیوز برای ذوب کردن تونر رنگی یا سیاه و سفید روی کاغذ در هردو مشترک است.

اما با یک تفاوت کلیدی در پرینتر های لیزری برای ایجاد یک شارژ استاتیک جذب کننده تونر روی درام پرینت از یک لیزر و آینه استفاده می شود در حالی که پرینتر های LED از یک رشته نوار LED برای این کار استفاده می کنند.

تاریخچه پرینتر های LED

پرینتر ال ای دی برای اولین بار در سال 1989 توسط شرکت OKI ساخته شد. این شرکت از آن زمان تا کنون به نوآوری در این زمینه ادامه داده، در حالی که دیگر تولید کنندگان، این تکنولوژی را به مرور به کار گرفته اند.

اگرچه پرینتر های LED هنوز به اندازه پرینتر های لیزری و جوهر افشان فراگیر نشده اما به خاطر ویژگی های مثبت و منحصر به فردی که نسبت به رقیبان خود دارند، به تدریج بر محبوبیتش افزوده می شود.

یک پرینتر LED چگونه کار می کند؟

دقیقاً مشابه پرینتر های لیزری، پرینتر های LED نیز دارای یک درام نوری هستند که سطح آن توسط الکتریسیته ساکن و به وسیله یک سیم ولتاژ بالا دارای بار مثبت می شود. در یک پرینتر لیزری، یک لیزر از اطلاعاتی که توسط بورد الکتریکی به آن ارسال می کند، استفاده می شود تا تصویر یا متنی که باید آن را پرینت کند روی آینه بنگارد. آینه نیز روی محور خود گردش می کند تا تصویر را به درام انتقال دهد.

اما در یک پرینتر LED، الکتریسیته ساکن منفی توسط نواری از LED ها که در بالا یا زیر درام تعبیه شده اند ایجاد می شود. الگوی نور تابیده شده از LED ها، به درام که با بار مثبت شارژ شده برخورد می کند و در نقطه برخورد شارژ را خنثی کرده و به جای آن، در جایی که تصویر پرینت می شود، بار منفی را جایگزین می کند.

سپس تونر که دارای بار مثبت می باشد، به نقاطی از سطح کاغذ که توسط LED ها دارای بار منفی شده رنگ را به صورت پودر میپاشد. کاغذ از زمانی که وارد مکانیزم پرینتر می شود، توسط یک سیم با ولتاژ بالای مجزا دارای بار مثبت می شود. همانطور که این ورقه کاغذ از درام پرینتر گذر می کند، جاهایی از آن که دارای بار منفی هستند تونر را جذب می کنند.

پس از آن ورقه کاغذ از بین دو رول گرم عبور کرده، که باعث پخت تونر روی کاغذ پیش از خروج آن از پرینتر خواهد شد.

مزایای پرینترهای LED

در این پرینتر ها از روش های کاملاً متفاوتی برای ایجاد شارژ الکتریسیته ساکن استفاده می شود، برای همین از مزایایی مختلفی بهره مند هستند که آنها را از پرینترهای لیزری متمایز می کند:

  • از آنجا که برای انتقال تصویر به درام نوری، بر خلاف پرینتر لیزری که از آینه گردان استفاده می شود هیچ قسمت متحرکی وجود ندارد، این پرینترها در هنگام کار سر و صدای کمتری تولید می کنند.
  • عدم وجود قسمت متحرک، باعث کمتر شدن حجم دستگاه نیز است.
  •  این پرینتر ها دیرتر استهلاک پیدا کرده و خراب می شوند.
  • عمل پرینت به خاطر وجود مراحل کمتر برای ایجاد شارژ منفی بر روی درام نوری، سریعتر انجام می شود.
  • از آنجا که LED ها اجزایی با مصرف بسیار پایین انرژی محسوب می شوند، این پرینتر ها نسبت به همتایان لیزری خود از نظر هزینه به صرفه تر نیز هستند.

چند نمونه از انواع پرینتر های LED

  • OKI C511dn
  • OKI C511dn
  • OKI MC853dn
  • Xerox Versalink C7000dn
  • Xerox Versalink C405dn
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.