کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

چند گام برای عادت سازی نوشتن روزانه

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 18 مهر 1400
بازدید: 0 بازدید
چند گام برای عادت سازی نوشتن روزانه

چگونه یادداشت روزانه بنویسیم؟

عادت سازی نوشتن روزانه کار آسانی نیست، یکی از مهم‌ترین علل انجام ندادن این کار، ترس است و چاره فرار از این ترس، ایجاد یک عادت است تا این کار را بدون فکر کردن و به‌صورت ناخودآگاه انجام دهیم. این همان کاری است که بسیاری از افراد حرفه‌ای انجام می‌دهند. شما هم اگر می‌خواهید نوشتن را به یک عادت روزانه تبدیل کنید، پس با ما همراه باشید.

در این مقاله‌ ابتدا توضیح میدهیم یادداشت روزانه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد و سپس به این سوال پاسخ میدهیم که چگونه یادداشت روزانه بنویسم؟

یادداشت روزانه چیست؟

یادداشت روزانه درواقع ثبت وقایع و رخدادهای روزمره، مشاهدات، تجربیات، عواطف و دغدغه‌هاست. اگر بخواهیم تعریفی چکیده ارائه دهیم، یادداشت روزانه عبارت از نگارش مشاهدات روزمره و نظرات شخصی شما پیرامون آن مشاهدات است.

به همین دلیل ماحصل نوشتن روزانه جنبه‌ی فردی دارد. اگرچه ممکن است افراد دیگری با شما در مشاهدات سهیم باشند اما برداشت شما و شیوه‌ی واگویه کردن نظرات شخصی و تأثیری که بر شما گذاشته با دیگران متفاوت است.

یادداشت روزانه به عنوان تمرینی برای علاقه‌مندان به نوشتن اهمیت دارد.

همچنین برای همه‌ی ما ضروری است که نوشتن را تمرین کنیم. زیرا حتی اگر علاقه‌مند به نویسندگی نباشیم، نوشتن برای ما در زندگی روزمره امری اجتناب ناپذیر است.

 برای عادت سازی نوشتن روزانه چه کنیم؟

1. یک مکان مشخص کنید.

این مکان می‌تواند روی میز غذاخوری یا میزتحریر و یا حتی یک نیمکت باشد؛ اما آنجا یک مکان خاص است و جایی است که الهامات و خلاقیت‌های شما خودشان را نشان می‌دهند. سعی کنید همیشه در آن مکان خاص بنویسید.

2. یک زمان مشخص تعیین کنید.

این زمان می‌تواند ساعت ۵ صبح یا ۱۲ ظهر باشد. فقط سعی کنید این زمان همیشه ثابت باشد. لازم است شما همیشه در زمان تعیین‌ شده در مکان مشخص‌ شده حضور یابید. مهم نیست که ایده‌ای برای نوشتن دارید یا نه. تا زمانی که شروع نکرده‌اید و متعهد به نوشتن در ساعت خاص نشده‌اید، ایده به سراغتان نخواهد آمد.

یادداشت روزانه

در مورد چه موضوعی بنویسیم؟

برای نوشتن روزانه به یک قلم و یک دفتر مناسب نیاز داریم. اما این‌که چگونه یادداشت روزانه بنویسیم تا حد زیادی بستگی به روحیات ما و این نکته دارد که هدفمان از یادداشت روزانه چیست؟

1. برای عادت سازی نوشتن روزانه با ثبت مشاهدات آغاز کنیم

برای شروع نگارش روزانه مرحله اول وابسته به روحیات و افکارمان است. اما لازم است مشاهدات خود را نیز قوت ببخشید. وقتی از خانه بیرون می‌روید یا حتی در خانه و در تعامل با اعضای خانواده به مشاهدات خود به شکلی خاص توجه کنید. دقت در جزئیات می‌تواند نوشته‌های شما را غنی کند.

پس از مشاهده می‌توانید این پرسش‌ها را از خود بکنید و در یادداشت روزانه درباره‌شان بنویسید.

  • امروز چه رخداد مهمی توجه مرا به خود جلب کرد؟
  • چه چیزی مرا ناراحت کرد؟
  • با مشاهده‌ی رخداد امروز یاد کدام اتفاق قدیمی افتادم؟
  • امروز چه اتفاق یا حرفی سبب خوشحالی‌ام شد؟
  • چه چیزی بیشترین زمان و انرژی را از من گرفت و از همه بیشتر فکرم را مشغول کرد؟
  • چه چیزی مرا ترساند و نگران کرد؟
  • اشتباهم چه بود؟
  • چه کار خوب و قابل تحسینی انجام دادم؟

2. یک هدف برای خودتان انتخاب کنید.

شاید همیشه به نوشتن همه‌ی رخدادهای روزانه و بیان نظرات شخصی علاقه‌ای نداشته باشیم اما نوشتن روزانه را با قلم به دست گرفتن درباره‌ی اهدافمان میتوانیم تحقق ببخشیم.

همه‌ی ما ضرورت هدفمندی را کم‌وبیش درک می‌کنیم. چه قبولی در یک امتحان خاص یا کنکور، چه موفقیت در یادگیری یک مهارت و یا خرید چیزی که به آن نیاز داریم، می‌تواند هدف باشد.
نخستین گام برای رسیدن به اهداف این است که تلاش کنیم آن‌ها را کاملا شفاف برای خود بیان کرده و بنویسیم. فایده‌ی نوشتن در این است که میتواند شفافیت ایجاد کند.

افکار در ذهن ما ممکن است مبهم باشند. لازمه‌ی نوشتن صحیح این است که واژه‌ها به درستی انتخاب شوند و جملات به‌طور صحیح سر و سامان یابند. این کار برای درک واضح‌تر اهدافمان به یاری‌مان می‌آید.

3. کارها و برنامه‌ها را بنویسید

در راستای مورد قبل یعنی نوشتن اهداف، باید بدانیم نوشتن کارهای روزانه به ما در برنامه‌ریزی کمک شایانی می‌کند و می‌تواند ما را به اهدافمان برساند.

برای رسیدن به اهداف لازم است مسیر رسیدن به آن‌ها را به مراحل کوچک‌تر تقسیم کنیم. در راستای تحقق این مراحل باید به صورت روزانه کارهایی را انجام دهیم.

این مسیر باید روشن و مشخص باشد پس لازم است فهرستی از کارهای هر روزمان داشته باشیم و آن‌ها را مدیریت کنیم. پس از انجام هرکار می‌توانیم انجام آن را در فهرست مشخص کنیم.

 کار مهمی که نباید از قلم بیفتد این است که در پایان روز، گزارشی روزانه درباره‌ی کارهای انجام شده و انجام نشده بنویسیم. این‌که کیفیت کارهای انجام شده چگونه بوده و کارهای انجام نشده‌ی احتمالی به چه علت عقب افتاده است؟

4. ایده‌های ذهنی‌مان را بنویسیم

همه‌ی ما در هر شغلی که فعالیت کنیم و هر سبکی که برای زندگی انتخاب کرده باشیم، در جریان امور روزمره به ایده‌هایی می‌رسیم.

ایده‌ها کاملا ماهیتی شبیه جرقه دارند و احتمال این‌که لابلای حجم فراوان روزمرگی‌ها و مشغله‌های ذهنی گم و فراموش شوند، زیاد است. همیشه باید یک دفترچه یادداشت در دسترس داشته باشیم که ایده‌های لحظه‌ای خود را در آن بنویسیم.

این ایده‌ها می‌توانند در صورت پرورش یافتن به اقدامات یا پروژه‌هایی بزرگ تبدیل شوند. البته لزومی ندارد ایده تنها شغلی و حرفه‌ای باشد. می‌تواند ایده‌ای برای یک سفر، تفریح یا سورپرایز کردن یک عزیز باشد.

سخن پایانی عادت سازی نوشتن روزانه

دانستیم که یادداشت روزانه چیست و چه کارکردها و مزایایی دارد. همچنین روش‌هایی برای این‌که چگونه یادداشت روزانه بنویسیم را باهم بررسی کردیم. اگر در این باره تحقیق کنید از مشاهده‌ی نام افراد موفقی که نوشتن یادداشت روزانه را به عنوان یک عادت ترک نشدنی همیشه مدنظر داشته‌اند، شگفت‌زده خواهید شد.

آیا شما از دفترچه یادداشت روزانه استفاده می‌کنید؟ نوشتن روزانه شما حول چه اهدافی است؟ ایده‌های خود را با ما درمیان بگذارید.

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه