کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

افزایش راندمان مطالعه کنکور با 7 تکنیک موثر

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 17 شهریور 1400
بازدید: 7 بازدید
روش مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور

مطالعه برای کنکور با درس خواندن برای یک امتحان معمولی کمی متفاوت است، چرا که مطالعه‌ی حجم زیادی از درس‌ها و اطلاعات برای آزمونی که چند ساعت طول می‌کشد تمرکز و انرژی بیشتری می‌طلبد. اما جای نگرانی نیست تکنیک‌ها و روش‌هایی وجود دارند که شما در ابتدا باید آن‌ها را رعایت کنید. . شاید کنکور یا هر آزمون بزرگ دیگری کمی دلهره‌آور به نظر برسد، اما در پایان این مطلب به رویکرد مناسبی درباره‌ی روش صحیح مطالعه برای کنکور می‌رسید. پس همراه ما باشید.

نکات مطالعه برای کنکور 

1- برنامه‌ریزی دقیق از روش های صحیح مطالعه کنکور

برنامه‌ریزی دقیق اولین و مهم‌ترین عامل موفقیت در هر کاری می باشد. شما ابتدا باید یک برنامه دقیق و اصولی که شامل اهدافتان هست را به صورت روزانه مشخص کنید. زمان‌های مشخصی را برای مطالعه درس‌های عمومی و تخصصی تعیین کنید. دروس عمومی و تخصصی باید به صورت موازی با یکدیگر مطالعه شوند.

یعتی دانش‌آموز باید نه تنها در یک روز درس‌ عمومی مطالعه کند بلکه باید یک درس تخصصی نیز برای مطالعه داشته باشد. یکی از مهم‌ترین نکات در روش مطالعه کنکور، برنامه‌ریزی همراه با استراحت است. شما باید زمان‌های مشخصی را نیز در برنامه برای استراحت مشخص کنید. با بهترین روش مطالعه کنکور می‌توانید برترین رتبه را کسب کنید اما نباید سلامتی جسمی و روحی خود را فراموش نمایید. بنابراین تکنیک اول، برنامه‌ریزی دقیق همراه با مطالعه درس‌ها و استراحت است.

 2- پیش خوانی

این تکنیک را بدون شک همه دانش‌آموزان و داوطلبان استفاده می‌کنند.پیش خوانی به صورت کلی حافظه تصویری دانش‌آموز را تقویت می‌کند تا مطالب را در ذهن نگه دارد. برای این منظور ابتدا به صورت گذرا متن کتاب درسی را مطالعه کنید. این موضوع موجب می‌شود که با عنوان درس، تیتر، پاورقی و تصاویر آشنایی بیشتری پیدا کنید. پیش خوانی تمامی درس‌های عمومی و تخصصی یک امتیاز مثبت برای دانش‌آموز محسوب می‌شود.

3- روش صحیح مطالعه دقیق و جزئی برای کنکور

سومین مرحله در روش مطالعه کنکور، مطالعه دقیق و عمیق مطالب است. شما باید یک درس و فصل را انتخاب کنید و در زمان مشخص بعد از پیش خوانی، مطالب را به صورت عمیق مطالعه کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این مرحله باید به آن توجه داشته باشید حفظ نکردن مطالب است. مفاهیم را سطر به سطر بخوانید و برای خودتان توضیح دهید. شما می‌توانید برای درک بهتر مفاهیم از خودتان سوال بپرسید و سپس به آن پاسخ دهید. این موضوع موجب می‌شود که تسلط زیادی به مفاهیم داشته باشید.

4- خلاصه‌نویسی

 خلاصه‌نویسی یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های مطالعه برای کنکور و هر آزمونی است. بعد از مطالعه دقیق مفاهیم، مهم‌ترین قسمت‌های هر درس را به صورت مرتب خلاصه‌نویسی کنید. این خلاصه‌نویسی را هر روز قبل از شروع مباحث جدید مطالعه کنید. خلاصه‌نویسی بهترین راه برای مرور مطالب خوانده شده است. شما می‌توانید به صورت روزانه هنگام مطالعه خلاصه‌نویسی اشکالات و قسمت‌های دشوار را علامت بزنید و در پایان روز دوباره آن‌ها را مرور کنید.

روش مطالعه کنکور

5- اثر فاصله‌گذاری

ساده‌ترین روش برای جذب انبوه اطلاعات استفاده از اثر فاصله‌گذاری است.

وقتی اطلاعات جدیدی وارد مغز می شود، این آموخته‌ی جدید را در نورون‌ها ذخیره می شود، سپس با نورون‌های حاوی دانسته‌های پیشین ارتباط برقرار می‌کنند و شبکه‌ای از معانی به‌هم‌پیوسته را شکل می‌دهند، اما تقویت این نورون‌ها و گسترش شبکه‌ی معنایی با یک بار تلاش کار آسانی نیست. به عبارت دیگر برای این امکان برای وجود ندارد که گذرگاه‌های عصبی را تنها در یک روز به حدی گسترش دهد که آموخته‌های جدید برای همیشه در ذهن ذخیره بشوند (به زبان خودمانی، تمرین تکرار باعث یادگیری می شود). حتی اگر ساعت‌های طولانی را صرف مطالعه موضوعی کنید بدون تکرار، به نتیجه‌ی مناسبی در به‌ یادآوردن آن مطالب نخواهید رسید.

پژوهش‌ها نشان‌ داده‌اند اگر مغز را در معرض اطلاعات جدید بگذارید و سپس دستِ‌کم یک روز تا مطالعه‌ی بعدی صبر کنید، به نتیجه‌ی بهتری در به‌ یاد‌آوردن آن اطلاعات می‌رسید. در این مدت مغز فرصت می‌یابد تا ارتباطات عصبی شکل‌گرفته را تقویت کند؛ بنابراین دفعه‌ی بعد که در معرض همان اطلاعات قرار می‌گیرد از نظر فیزیکی برای استحکام ارتباطات آمادگی بیشتری دارد.

6- استفاده از منابع مناسب

مطالعه کتاب درسی به تنهایی روش مناسبی برای قبولی در آزمون سراسری است. اما استفاده از منابع مناسب می‌تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموز داشته باشد. زیرا دارای سوالات تکمیلی و تست‌های متنوع هستند و همین موضوع سبب تسلط بیشتر دانش‌آموز بر روی مباحث و مفاهیم می باشد.

7- خودآزمایی

 از دیگر روش‌های مهم‌ مطالعه، حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر است. پس از اینکه چند ماه از مطالعه و مرور همه‌ی مطالب با فاصله‌گذاری مناسب گذشت، به سراغ تست‌های کنکور بروید و خودتان را ارزیابی کنید. اگر از عملکردتان خشنود نیستید، پس به تکرار‌ بیشتری نیاز دارید (با فاصله‌گذاری). اگر از نتیجه راضی هستید به کارتان ادامه دهید.

بهبود سبک زندگی مهمترین روش صحیح مطالعه کنکور

این نکته را فراموش نکنید که در هر شرایطی باید سالم باشید. قبولی در کنکور و آزمون سراسری اهمیت زیادی برای دانش‌آموزان دارد اما سلامتی مهم‌تر است همچنین برای افزایش توانایی حافظه‌تان به شکلی چشمگیر نکته‌های زیر را در زندگی روزمره‌تان در نظر بگیرید

  • خواب کافی
  • رژیم غذایی مناسب
  • ورزش
  • درست نشستن برای درس خواندن
  • طریقه درست نفس کشیدن هنگام مطالعه
  • یادگیری راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

و خلاصه اینکه

فراموش نکنید کلید موفقیت مرور چندباره با فاصله‌گذاری مناسب است. برای کاهش زمان مطالعه نکات کلیدی و مهم تکنیک پیش‌خوانی را به‌کار بگیرید. پیش از آزمون تا حد امکان مرور مطالب را تکرار کنید. هر دو هفته یک‌بار آزمونی برای خودتان ترتیب بدهید. همیشه خوب بخوابید، خوب بخورید و از ورزش روزانه غفلت نکنید. همه‌ی این نکته‌ها بخشی از روش صحیح مطالعه برای کنکور هستند.

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه