کتاب پردیس| وارد شوید| ثبت نام کنید

DPI و PPI چیست؟

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 9 تیر 1400
بازدید: 1 بازدید
هرچیزی که باید در مورد DPI و PPI بدانید

هرچیزی که باید در مورد DPI و PPI بدانید

خیلی از مردم معمولا  DPI و PPI را به اشتباه به کار می‌برند و معمولا معنی این دو عبارت مخخف را نمی‌دانند. اما DPI و PPI با هم چه تفاوتی دارند و چه تاثیری روی کیفیت عکس‌های چاپی و دیجیتالی دارند؟ در این مقاله ما به صورت کامل تفاوت DPI و PPI را شرح خواهیم داد و هرگونه ابهام درمورد این دو عبارت مخفف را از بین خواهیم برد. امید که برای شما مفید واقع شود.

اجازه دهید برای درک بهتر تفاوت DPI و PPI ابتدا معنی این دو عبارت را با هم بررسی کنیم:

DPI و PPI  چیست؟

-PPI

با PPI شروع می‌کنیم. درک این اصطلاح آسان‌تر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید. به تعداد پیکسل‌های موجود در هر اینچ از عکس، PPI می‌گویند که روی اندازه‌ی عکس چاپ شده و همچنین کیفیت آن اثر می‌گذارد. اگر تعداد پیکسل‌های موجود هر اینچ بسیار کم باشد، پس هر کدام از پیکسل‌ها باید بسیار بزرگ باشند تا کل عکس را پوشش دهند، بنابراین عکس پیکسل پیکسل دیده ‌می‌شود و عکس خوب و با کیفیتی حاصل نمی‌شود. اعدادی مختلفی برای میزان قابل قبولی از PPI وجود دارد که برای انتخاب بهترین آن‌ها باید به اندازه‌ی عکس توجه کرد.

 

دو راه برای تغییر اندازه‌ی چاپ وجود دارد که عبارتند از:

  • نمونه برداری
  • عدم نمونه برداری

نمونه برداری نکردن دقیقا همان کاری است که بسیاری انجام می‌دهند که در آن فقط اندازه‌ی چاپ را تغییر داده می‌شود. در طرف مقابل در روش نمونه برداری در واقع دقیقا تعداد پیکسل‌ها و بنابراین حجم فایل را برای منطبق شدن با اندازه چاپ تغییر می‌دهید. برای مثال اگر نمونه برداری نکنید و مقدار PPI را تغییر دهید، اندازه‌ی چاپ نیز تغییر خواهد کرد(اگر PPI را کاهش دهید، اندازه‌ی چاپ افزایش پیدا خواهد کرد و اگر PPI را بیشتر کنید، اندازه‌ی چاپ کمتر می‌شود). در روش نمونه برداری با تغییر PPI تعداد پیکسل‌ها نیز تغییر می‌کند. به این صورت که با افزایش PPI، پیکسل‌هایی ایجاد می‌شود و با کاهش PPI، پیکسل‌ها از بین می‌روند. معمولا ایجاد پیکسل‌های جدید ایده‌ی خوبی نیست چون توسط کامپیوتر ساخته می‌شوند و نتیجه‌ی خوبی را به همراه نخواهد داشت، در طرف مقابل تا جایی که به اندازه‌ای بزرگ برای چاپ در آینده احتیاج نداشته باشید، می‌توانید پیکسل‌ها را کاهش دهید، به همین دلیل است که همواره پیشنهاد می‌کنیم تا فایل اصلی را ذخیره شده و دست نخورده داشته باشید.

برای تغییر PPI  از نرم افزار photoshop وارد منوی Image بشید و گزینه Image size رو انتخاب کنید و با تغییر عدد گزینه Resolution مقدار دلخواهتون رو بر حسب Pixels/inch وارد کنید

-DPI

حال، به سراغ DPI می‌رویم. DPI فقط به پرینتر مربوط می‌شود. هر پیکسل خروجی از جوهر‌های رنگی مختلفی تشکیل شده است. به خاطر تعداد کم رنگ‌ها، پرینتر باید به خوبی رنگ‌های مختلف را با هم ترکیب کند تا بتواند رنگ‌های متفاوتی بسازد، بنابراین هر پیکسل شامل مجموعه‌ای از نقطه‌های کوچک می‌باشد. هر چه مقدار DPI بیشتر باشد، رنگ پذیری عکس بیشتر می‌شود و رنگ‌ها بهتر و با کیفیت‌تر دیده می‌شوند، البته جوهر‌های رنگی بیشتری نیاز دارید و طبیعتا زمان مورد نیاز چاپ نیز بیشتر می‌شود. معمولا تا جایی که کیفیت عکس از بین نرود، DPI را کم می‌کنند.

به طور مثال پرینتری با ۱۲۰۰ DPI از ۱۲۰۰ نقطه‌ی رنگی در هر اینچ برای ساخت رنگ‌های مختلف استفاده می‌کند. بنابراین اگر با چنین پرینتری عکسی با ۳۰۰  PPI را پرینت کنید، هر پیکسل از ۱۶ میلیون نقطه‌ی رنگی کوچک‌تر ساخته می‌شود. به محاسبه‌ی زیر دقت کنید:

۳۰۰PPI * 300PPI) / (1200DPI * 1200DPI) =16)

 

برای اینکه بهتر این مورد را درک کنیم، باید ببینیم که پیکسل به چه چیزی گفته می‌شود:

پیکسل یا عنصر تصویر کوچک‌ترین واحد تشکیل‌دهنده‌ی تصویر روی صفحه نمایش است. پیکسل‌ها مربعی هستند و روی یک جدول ایجاد می‌شوند. هر مربع نیز یک رنگ یا طیف مختلف دارد. به دلیل اینکه پیکسل‌ها خیلی کوچک هستند، مغز ما نمی‌تواند آن‌ها را به صورت جداگانه ببیند و به همین خاطر آن‌ها را به شکل یک تصویر دیجیتالی می‌بیند. خود پیکسل‌ها نیز از زیرپیکسل‌های آبی، سبز و قرمز ساخته شده‌اند که چشم انسان نمی تواند ببیند. این زیرپیکسل‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا طیف پیکسل ساخته شود و اصطلاحا به آن پردازش رنگی جمع شونده در یک پیکسل  می گویند.

 

چون پردازش رنگی جمع شونده در یک پیکسل که در سطح پیکسل ظاهر می شود به همین دلیل PPI از مدل رنگی RGB که به مدل رنگی جمع شونده مشهور است، استفاده می کند. این نمی تواند در چاپ وجود داشته باشد و فقط در نمایش الکترونیکی تصاویر مانند صفحات تلویزیونی، مانیتورهای کامپیوتری و فتوگرافی دیجیتال وجود دارد.. توضیح زیرپیکسل امر خیلی پیچیده‌ای است که در این مقاله نمی‌گنجد.

 

 

همانطور که متوجه شدید، درک تفاوت بین PPI و DPI کار سختی نیست و فقط کمی به دانش و دقت بیشتر نیاز دارد که امیدواریم بعد از خواندن این مقاله دیگر مشکلی با درک این دو اصطلاح نداشته باشید.

عسگرنیا

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه